Vítání jara 2026
22.3. na Smrtnou postní neděli jsme spolu se Spolkem Zámek Dolní Lukavice přichystali krásnou lidovou staroslovanskou tradici Vítání jara aneb Vynášení Morany.
V Dolní Lukavici již Spolek Přátel Matky Země před lety vyprovodil Moranu 4x, ale tentokrát jsme se spojili se zámeckým spolkem a propojili to i s bohatým jarním jarmarkem. 5.ročník se teda vydařil velkolepě. Počasí nám přálo, účast byla opravdu hojná a dokonce akce přilákala i reportéry. Lidé si mohly tradici opravdu tzv. osahat, zažít, tak jako se to dělalo dříve mezi předky.
Společnými silami jsme vytvořili tělo Morany, oblékli ji, nazdobili, připravili si létečka ( požehnaná jarní větvička od Vesny ). Během tvoření si návštěvníci mohli poslechnout a seznámit se s touto tradicí, jejím významem, symbolikou a s dalšími jarními zvyky a rituály. Atmosféru přicházejícího Jara dotvářela výzdoba od zámeckých, reprodukovaná stylová hudba opěvující Vesnu bohyni jara a nadcházejícího jarního období a kolem pobíhající mladá Vesna v živé velikosti. V čele hned za Moranou jsme ji bubnovali až k řece do kroku nebo popěvovali Neseme Morenu pěkně nastrojenúúú. Na mostě jsme Moraně poděkovali za její vládu, aby si už odnesla všechny chmury, staré a nesloužící a vrátila se do své říše, zapálili ji za dohledu místních hasičů a na 3 vhodili do řeky a převážně děti po ní ještě házely prázdné skořápky a ulitky.
Pod mostem na louce jsme spolu ještě vytvořili velikánský kruh, chytli se za ruce a byli svědky předání hlavního líta Vesně od Jarovíta. Malá létečka jsme pak rozdali ještě všem lidem, aby měli dobrou úrodu. Chvilku si ještě radostně zatančili v kruhu a pak už se zvesela a s říkankou o Jaru rozběhli zpět do vsi vítat Jaro.
Všem moc děkujeme, že dorazili a věříme, že si to užili stejně jako my. Veliké poděkování všem co se podíleli a hlavně Spolku Zámek Dolní Lukavice za prostor, který pro tuto tradici poskytli a pomoc při přípravě i nachystání tak velkého jarmarku. Děkujeme moc i za vaše pozitivní ohlasy a nadšení. Pokud to bude v našich silách, rádi se uvidíme u tohoto setkání i další rok.
za Spolek Přátel Matky Země
Štěpánka Inka Lexová


